Haberler

Yeni Zelanda Merkez Bankası, LVR kısıtlamalarını Covid öncesi düzeyine geri getiriyor

9.2.2021 07:17:00

Yeni Zelanda Merkez Bankası, Salı gününde yaptığı açıklamalarda yüksek riskli ipotek kredilerinin neden olduğu finansal istikrar risklerini azaltmak i

Yeni Zelanda Merkez Bankası, Salı gününde yaptığı açıklamalarda yüksek riskli ipotek kredilerinin neden olduğu finansal istikrar risklerini azaltmak için daha katı LVR kısıtlamaları getirdiğini söyledi.

Ek açıklamalar

  • LVR kısıtlamaları yeni konut inşaatı için geçerli değildir.
  • Şimdi, konut piyasasındaki keskin bir düzeltmenin finansal istikrar için yarattığı risk konusunda endişeli olduğunu söyledi.
  • Birçok alıcının yüksek kaldıraçlı hale gelmesiyle ortaya çıkan spekülatif bir dinamiğin kanıtları olduğunu söyledi.
  • Yeni Zelanda Merkez Bankası, 1 Mart'tan itibaren LVR kısıtlamalarını Covid-19 salgınının başlangıcı öncesinde belirledikleri seviyeye geri getirecek.
  • Yatırımcıların kısıtlamalarının 1 Mayıs'tan itibaren daha da sıkılaştığını söyledi.

Bu gelişme, bankanın önceki beyanlarında iletişimini iyi bir şekilde yapmış olduğu için döviz piyasalarında bir etki yaratmadı.

Diğer haberler

Kaldıraçlı alım satım işlemleri sonucunda kar elde edebileceğiniz gibi zarar riskiniz de bulunmaktadır. Bu nedenle işlem yapmaya karar vermeden önce, karşılaşabileceğiniz riskleri anlamanız ve kısıtlarınızı dikkate alarak karar vermeniz gerekmektedir. Kaldıraçlı alım satım işlemleri çok risklidir. Kaldıraç etkisi nedeniyle, düşük teminatla işlem yapmanın piyasada lehe çalışabileceği gibi aleyhe de çalışabileceği ve bu anlamda kaldıraç etkinin tarafınıza yüksek kazançlar sağlayabileceği gibi yüksek zararlara da yol açabileceği ihtimali daima göz önünde bulundurulmalıdır. Ters fiyat hareketleri sonucunda yetkili kuruluşa yatırdığınız paranın tümünü kaybedebilirsiniz. Devamını Göster